czwartek, 23 lutego 2017

Pączuś, czwartek, tłuszczyk, tradycja, Kościół-kto rozwiąże tę szaradę?

Zadałam to pytanie w szkole i dopiero się zorientowałam, że to naprawdę może być dla nas szarada z tym " TŁUSTYM CZWARTKIEM". A odpowiedź jest całkiem prosta.
Tradycja mówi, że trzeba się najeść na zapas, tłuszczykiem otoczyć, bo to ostatni czwartek przed WIELKIM POSTEM, który rozpocznie za 6 dni ŚRODA POPIELCOWA. I cała tajemnica.
A, że kiedyś jedzenie było w cenie, to w wielkim poście wyrzekano się cennego pokarmu, aby dobrze przeżyć przygotowanie do Zmartwychwstania.
My już jedzonka nie musimy się wyrzekać, bo to dla nas żaden luksus i żadne wyrzeczenie, ale tradycja została i przypomina, że już wielki post tuż tuż...i co ty na to?

ZRESZTĄ:

Zdjęcie użytkownika Theofeel.

I TU MAMY PEWIEN POMYSŁ:

Wyślij pączka do Afryki!

Fot. paczek.kapucyni.plFot. paczek.kapucyni.pl
Kapucyńska fundacja prowadzi akcję, w ramach której można kupić "wirtualnego pączka". Pieniądze trafią na wyżywienie afrykańskich dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej. Jeden taki "pączek" to dwudniowe wyżywienie dla dziecka.
- Zamiast samemu zajadać się pączkami, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Republice Środkowoafrykańskiej - zachęcają organizatorzy z Fundacji Kapucyni i Misje.
Akcja "Wyślij pączka do Afryki" organizowana jest już po raz piąty. Inicjatywa to wsparcie pomocy kilkunastu dziełom, które kapucyńscy misjonarze prowadzą w Afryce: dożywianie sierot w Ndim, Zole, Hang Zoung, Kounang i Kowone, budowa studni głębinowej w Bouar, rozbudowa szkoły katolickiej i państwowej w Ndim, leczenie osób niepełnosprawnych ruchowo z Ndim w klinice w Czadzie czy zakup rowerów dla katechistów w Bocaranga. Łączny koszt oszacowany jest na 400 tys. złotych.
Pomóc można zakupując "wirtualnego pączka" za 2 złote. Niewielka dla nas suma wystarczy na wyżywienie dziecka na dwa dni! Zakupu można dokonać na stronie paczek.kapucyni.pl. Ilość pączków jest nieogarniczona.
Głównym dniem akcji jest Tłusty Czwartek, ale wpłat będzie można dokonywać przez cały Wielki Post aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych to: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”)
W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje jedenastu polskich misjonarzy kapucynów. Ich działalność często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły. W ramach ubiegłorocznej akcji „Wyślij pączka do Afryki” udało się pozyskać ponad 325 tys. zł.
paczek.kapucyni.pl; gosc.pl
TO JEST POMYSŁ- ZAPRASZAM!
A teraz parę moich problemów. Widzicie je pod spodem, bo... zjadłam dzisiaj  11 pączków!!! I to zrobiłam zanim nadeszła Chodakowska:

Dlatego  dostałm od niej harmonogram spalania i się załamałam:
Zdjęcie użytkownika fit.pl.

Co ja najlepszego zrobiłam. I tak miałam problem z pączusiem na buzi, a teraz to już wogóle. Mogę mieć tylko nadzieję, że tak jak temu gościowi się udało i nawet pączek mu nie straszny. Po co ci przodkowie wymyślili tłusty czwartek?Zdjęcie użytkownika Majewski Trenuje.   Pogrążona w tłuszczu AS


1 komentarz: